Diş Beyazlatma – Mevsim Diş

Diş Beyazlatma
Kişisel bakımına özen gösteren birçok kişi için beyazlatmaya ihtiyaç duyulan dişler sadece hijyen değil aynı zamanda bir estetik görünüm problemidir.

Diş sağlığına ne kadar özen gösterilse de yaşın ilerlemesine bağlı olarak dişler zamanla beyazlığını yitirebilir. Bununla birlikte aşırı çay ve kahve tüketimi, gazlı içecek tüketimi, fazla flor alımı ve uzun süre diş sıkmaya bağlı olarak da dişler zamanla beyazlığını kaybedebilir.

Diş beyazlatmaya uygun diş macunlarından lazer tedavilerine kadar birçok farklı diş beyazlatma tekniği bulunmakla birlikte en iyi beyazlatma yöntemi uzman diş hekimleri tarafından yapılan, Peroksit’li maddelerin düzenli olarak uygulanması ile sürdürülen diş beyazlatma prosedürleridir.

Tüm diş beyazlatma yöntemleri dişlere ve diş etlerine zarar vermemek adına mutlaka uzman diş hekimi kontrolünde, onun yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi ağrılı mıdır, nasıl yapılır?
Birçok kişinin evde uygulayabileceği yöntemler bulunmakla birlikte etkin diş beyazlatma yöntemleri klinik ortamda yapılmaktadır. Herkesin dişleri standart bir renkte değildir. Diş beyazlatma prosedüründe önce, kliniğimize başvuran hastanın diş rengi belirlenir. Bu ölçüm sadece izlenecek yöntem için değil ilk uygulama sonrası hastanın dişlerinde ne derece beyazlama görüldüğünün ölçülmesi için de önemlidir.

Diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma uygulamasında dişlerin üzerine özel bir diş beyazlatıcı sürülür ve cihaz yardımı ile yaklaşık 20 dakika boyunca diş yüzeyine beyaztlatma işlemi uygulanır.

Klinik ortamda gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan içeriklerin peroksit oranları çok daha yüksek olduğu için evde yapılan herhangi bir beyazlatma işlemine göre çok daha hızlı şekilde sonuç alınabilmektedir.

Diş beyazlatma uygulaması herkes için uygun mudur?
Uygulamaya engel olabilecek ya da sonuçlarını etkileyecek herhangi bir diş ve diş eti hastalığı bulunmayan herkes rahatlıkla diş beyazlatma tedavisi yaptırabilir. Diş beyazlatma tedavisi öncesi mutlaka diş hekiminin genel bir muayenesinden geçip tam sorun saptamaları yapılmalıdır.

Kimler diş beyazlatma işlemi yaptıramaz?
Yakın zamanda doğum yapmış emziren anneler, hamileler ve vücut gelişimini henüz tamamlamamış kişiler için diş beyazlatma uygulaması önerilmez. Bununla birlikte herhangi bir diş ve diş eti rahatsızlığı olan kişiler bu rahatsızlıkların tedavisi sonrasında diş beyazlatma işlemini uygulatmalıdır.