Diş dolguları kuşkusuz ki karşılaşılan diş deformasyonlarında adeta hayat kurtarıcı bir görev görmektedir. Amalgam ve kompozit olmak üzere farklı çeşitleri bulunan dolgular konforlu uygulamalar olmakla birlikte yaptırıldığı andan itibaren dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İşte o adımlar;

 

  • Dolgu işleminde eğer amalgam dolgu (gümüş/metal) tercih edilmişse işlemden sonra ilk iki saat herhangi bir besin tüketilmemesi önemlidir. Bu dolgunun sertleşmeye başladığı süredir. En sert halini yaklaşık 24 saatte alan amalgam dolgular, artık eskisi kadar yaygın olarak tercih edilmese de bazı durumlarda hala kullanılabilmektedir.

 

  • Eğer işlemde kompozit dolgu kullanıldıysa dolgunun sertleşmesini beklemeye gerek yoktur. Yapısı itibariyle kompozit dolgular uygulandığı andan itibaren sertleşmeye başlayan dolgulardır. 

 

  • Dolgu uygulamaları çoğu zaman lokal anesteziler yardımı ile yapılan işlemlerdir. Lokal anestezinin etkisi dolgu işlemi bittikten sonra bir süre daha devam edebilir. Bu yüzden işlemden hemen sonra sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmemeniz önemlidir. Bunun sebebi dolgu etkileneceği için değil, ağzınızdaki uyuşukluk nedeni ile herhangi bir aşırı soğuk ve sıcağa maruz kalıp kendinizi yaralamamanız içindir. Lokal anestezinin yarattığı his kaybı nedeni ile bir süre dikkat etmeniz gerekir. Eğer işlemde herhangi bir anestezi kullanılmadıysa bir kısıtlama yaşamadan rahatlıkla beslenme düzeninize dönebilirsiniz. 

 

  • Sıkça yapılan hatalardan biri de lokal anestezi uygulanan dolgu işlemleri sonrasında uyuşukluğun tam olarak geçip geçmediğini öğrenmek için dil ve dudağın ısırılmasıdır. Bu sizi ciddi şekilde yaralayabilecek bir durumdur. Çünkü o an uyuşukluğun etkisi ile size hafif gelen bir ısırık aslında çok sert olabilir ve siz bunun sonucunu uyuşukluk geçtiği an fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada en güvenli yol, dil ve dudaklarınızdaki his kaybını parmağınızı dokundurarak ölçmenizdir. 

 

  • Günümüzde kullanılan dolgular güvenilir ve uzun ömürlü olmakla birlikte dolgu yapılan dişlere baskı uygulamamanız önemlidir. Günlük rutin beslenmenizde herhangi bir problem yaşanmamakla birlikte sert kabuklu yiyeceklerin dişlerle kırılmaya çalışılması veya kapak açmak gibi dişe ekstra baskı uygulayacak işlemlerden mutlaka kaçınılması gerekmektedir.

 

Diş dolguları işlem sonrası belirli kurallara dikkat ederek rahatlıkla sosyal hayata dönebileceğiniz güvenli ve konforlu uygulamalardır. Klinik ortamda yapılan dolgu uygulamalarının kullanılan anesteziye göre uygulama sonrası birkaç saat devam eden uyuşukluk dışında bilinen ağır bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda birkaç hafta sürebilen soğuk hassasiyeti geçicidir.