Diş fırçalamalarında ya da reklamlardan birçoğumuzun aşina olduğu şekilde sert bir meyve vb. ısırdığımızda kendini gösteren diş eti kanamalarının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları yeni bir sağlık problemini işaret etmekte ve akabinde hızla tedavi protokolü oluşturmayı gerektirmekle birlikte bazıları ise günlük hayatımızda, alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle giderilebilmektedir.

 

Diş eti kanamalarına neden olan sebeplerden en yaygın olanı literatürde Gingivitis olarak geçen diş eti iltihabıdır. Oldukça yaygın olan bu problem, genellikle diş eti çizgisi dediğimiz bölgenin düzenli ve etkin bir şekilde temizlenmeyip orada kalan bakteri ve tartarlar nedeni ile diş etinin iltihaplanması ile oluşur. Bu nedenle diş eti çizgisinde biriken tartar ve plakların çok iyi şekilde temizleneceği bir ağız bakım ritüelimizin olması önemlidir. 

 

İyi bir bakım ritüeli uygulanmadığı takdirde diş etlerimiz kızarabilir, hassaslaşabilir ve bakteri, enfeksiyon nedeni ile kanayabilir. 

 

Diş eti kanamaları mutlaka dikkate alınması gereken ve nedeninin bulunması gereken sağlık problemleridir çünkü kontrol edilmediği takdirde periodontal hastalıklara yol açabilmektedir. 

 

Diş etini korumanın ilk adımı düzenli ve etkin bir ağız bakımıdır. Ancak ağız bakımı yapılırken de mutlaka belirli kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların ilki doğru diş fırçası kullanmaktır. Diş fırçaları farklı sertlikte olan fırçalardır. Çok sert bir diş fırçası kullanmak ve akabinde diş fırçalarken de sert bir rutin belirlemek de diş etlerinizin kanamasına yol açar hatta onları enfeksiyona daha da açık hale getirir. Bununla birlikte özellikle tam hijyenin sağlanması için diş ipi kullanımının gerekliliğini belirtmekle birlikte diş ipi, doğru şekilde kullanılmadığında tıpkı diş fırçasında olduğu gibi diş eti kanamalarına neden olabilmektedir. 

 

Bunların dışında diş eti kanamasına neden olan faktörlerden kısaca bahsetmek gerekirse aşağıdaki faktörleri sıralayabiliriz;

 

  • Diyabet
  • Yetersiz ve kötü beslenme
  • Enfeksiyon
  • Sigara kullanımı
  • Tartar ve bakteriler
  • C ve K vitamini eksiklikleri
  • Travma

 

Sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmanın yanı sıra çene ve kemik sağlığınızı korumak için de ağız hijyeninize önem vermeniz gerekmektedir. Günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamalı ve mutlaka diş ipi kullanarak fırçanın ulaşamadığı noktalarda da temizlik sağlamalısınız.