Tam bir ağız bakımından söz edebilmek için ağız bakımınızı doğru ürünlerle yapmanız önemlidir. Özellikle ağız bakımının temel elementi diş fırçasının seçimi en az fırçalama ritüeliniz kadar önemlidir. Bunun nedeni bugün piyasaya baktığımızda pek çok diş fırçası olmasıdır.

 

Farklı kalitelerde ve sertlikte olmalarının yanı sıra şarjlı, dil ve yanak temizleyicili vb. birçok farklı özellikte de olan diş fırçaları; zaman zaman kullanıcıda kafa karışıklığına neden olsa da seçenek sunmaları nedeni ile önemlidir çünkü herkesin diş yapısı, diş fırçalarken ihtiyaç duyduğu hassasiyet ve kolaylık farklı olabilmektedir.

 

Diş fırçası seçiminden bahsetmeden önce belirtmekte fayda görüyoruz ki hangi diş fırçasını kullanırsanız kullanın mutlaka günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamanız ve yine mutlaka diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Bunlar, ağız bakımının etkin 2 temel kuralıdır ve seçtiğiniz fırça, diş macunu vb. göre değişiklik göstermez.

 

Diş fırçasına gelecek olursak; öncelikle dediğimiz gibi bugün piyasada birçok farklı diş fırçası bulunmakta. Farklı farklı kategorilere koyabilmekle birlikte öncelikle sertliğinden bahsetmek istiyoruz.

 

Sert, orta, yumuşak veya ekstra yumuşak gibi farklı kıl sertliğine sahip olan diş fırçalarını seçerken ilk etapta diş ile ilgili bir operasyon, uygulama vb. geçirip geçirmediğinizi göz önüne almanız gerekmektedir. Gerek diş minesine zarar vermemesi gerekse etkin temizliği nedeni ile normal şartlarda pek çok kişi için orta sertlikte bir diş fırçası yeterli olmakla birlikte eğer tıbbi geçmişinizde diş ile ilgili bir uygulama, operasyon vb. geçirdiyseniz yumuşak diş fırçalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Böylelikle hassasiyetler göz önünde bulundurularak diş fırçalarken yaşanabilecek olası bir komplikasyonun önüne geçilebilir. 

 

Sert diş fırçalarını gerek kişinin farkında olmadan dişlerini sert şekilde fırçalaması gerekse kıl elastikiyetinin her zaman yeterli düzeyde olmaması nedeni ile pek önermiyoruz. 

 

Her şeyde olduğunu gibi söz konusu diş fırçası olunca da aşırının iyi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 🙂

 

Bu arada hazır yeri gelmişken söyleyelim diş fırçanızın sert olması veya dişlerinizi çok sert şekilde fırçalamanız plak ve tartarı, bakterileri dişlerinizden çok daha etkin şekilde ve hızlıca uzaklaştırmaz ancak diş etinize zarar verebilir ve daha kapsamlı problemlere yol açabilirsiniz. İyi bir ağız bakımı için bakımlarınızı düzenli yapmanız ve sertlik yerine doğru şekilde fırçalama yapmayı öğrenmeniz yeterlidir. Bu şartlarda orta ve yumuşak sertlikteki diş fırçaları ile de rahatlıkla etkin sonuç alabilirsiniz.