Diş hassasiyeti genel anlamda kullanılan bir terimdir. Dişlerde ve diş etinde olabilen hassasiyet temelde kişinin sıcak, soğuk veya ekşi besinleri tüketirken dişlerinde sızlama veya ağrı hissetmesi durumudur. Günümüzde oldukça yaygın olan diş hassasiyeti pek çok kişi tarafından pek dikkate alınmamakla birlikte mutlaka nedeninin öğrenilmesi için bir diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Diş hassasiyeti, birçok sağlık probleminin habercisi olabileceği için mutlaka dikkate alınmalı ve maruz kalınan hassasiyetinin nedeninin öğrenilmesi gerekir. 

 

Diş çürükleri, diş kırığı, diş eti çekilmesi gibi birçok sorunun habercisi olabilecek diş hassasiyeti; çoğu zaman diş köküne yakın yerde kendini gösterir. Bunun nedeni diş kökünde diş minesi gibi koruyucu bir tabakadan ziyade mineye göre çok daha yumuşak olan sement bulunmasıdır.

 

Yanlış diş fırçası kullanımı, olması gerekenden daha sert fırçalama veya diş ipinin yanlış kullanılması, dişe zarar verebilecek durumlardır. Diş hassasiyetleri bu tip durumlarda sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. 

 

Bununla birlikte asidik oranı yüksek içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi de maalesef diş hassasiyetine neden olmaktadır. Özellikle turşu, kola ve bazı meyveler diş hassasiyetinde önemli bir rol oynar. 

 

Diş hassasiyeti artıkça sadece yeme içme zamanlarında değil diş fırçaladığınız zamanlarda da aynı sızlamalar baş göstermektedir. Bu yüzden birçok kişi diş hassasiyetinin arttığı durumlarda maalesef diş fırçalama rutinini bozmakta ve ağız bakımını ikinci plana atmaktadır.

 

Halbuki diş hassasiyetinin arttığı durumlarda diş fırçalama çok daha büyük bir önem kazanır çünkü ağızdaki bakteri ve tartarların temizlenmesi hassasiyetin enfeksiyona yol açmaması için daha büyük bir önem kazanır. 

 

Diş hassasiyeti önlenebilir mi?

 

Diş hastalıklarının birçoğunda olduğu gibi söz konusu diş hassasiyeti olunca da ağız bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması çoğu zaman önleyici bir koruma sağlar. Doğru diş fırçası ve doğru fırçalama tekniği ile yapılan ağız bakımının yanı sıra her fırçalamada kullanılacak diş ipleri ile ağızda tam bir hijyen sağlandığında diş hassasiyetleri büyük oranda önlenmektedir.