Diş hekimi korkusu toplumda sıklıla karşılaşılan fobilerden biridir. Bunun nedeni çoğu zaman dişçi koltuğunun birçokları tarafından korkutucu kabul edilmesi ve işlemler başladıktan sonra kişinin kontrolün kendisinde olmadığını hissetmesidir. Ek olarak kan görme, iğneye dayanamama 3. kişilerden duyulan kötü ve olumsuz deneyimler diş hekimi korkusunu tetiklemektedir.

 

Halbuki gelişen tıp teknolojileri sayesinde artık tüm diş tedavileri neredeyse acısız diyebileceğimiz bir formda yapılmakta dahası oldukça güvenilir ve konforlu olmaktadır. 

 

İşte diş hekimine gitmekten korkanlar için 5 öneri!

 

  • Öncelikle korkunun şiddeti burada önemlidir. Eğer fobi şeklini aldıysa yani aşırı bir noktaya geldiyse bu korku kendi kendinize aşmanız zor olacağı için mutlaka profesyonel destek almayı düşünmelisiniz.

 

  • Diş hekimine başvurduğunuzda korkularınızı ve çekincelerinizi tam olarak anlatmalı ve ondan her adımda sizi çok iyi şekilde bilgilendirmesini istemelisiniz. İnsanlar bilmediği şeyden korkma eğilimindedirler. Yaptırmak zorunda olduğunuz tedavi ile ilgili ne kadar çok sorularınızın cevabını alırsanız korkunuz o kadar hafifleyecektir.

 

  • Diş tedavileri tek uzun bir seansta bitirilmek zorunda değildir. Eğer bir diş kliniğinde kendinizi rahatsız hissediyorsanız diş hekiminizle konuşarak tedaviyi bir zamana yaymasını isteyebilirsiniz. Böylelikle sizin de alışma süreciniz çok daha kolay olacaktır.

 

  • Diş hekimi ararken yorumlara dikkat etmeniz size güven verecektir. Başkalarının deneyimlerini okumanız diş hekiminizin uzmanlık alanlarını incelemeniz size güven duygusu aşılayacağı için bir tedaviye çok daha rahat başlayabilirsiniz. 

 

  • Korkunuzun nüksettiği durumlarda derin nefesler alıp vererek bir nefes egzersizi yapmanız sakinleşmenizde yardımcı olacaktır.