Endodonti (Kanal Tedavisi) – Mevsim Diş

Endodonti (KANAL TEDAVİSİ)
Diş hekimliğinin ana bilim dallarından biri olan endodontinin çalışma alanı; diş kökleri, diş ve dokulardaki sağlık problemlerini doğru şekilde saptayıp bu problemlerle ilgili tedavilerin yapılmasıdır.

Dişlerdeki yüksek oranda sıcak – soğuk hassasiyeti, bir travma sonucu deforme olan dişler ve diş ağrılarının, apselerinin tedavilerinin tamamı endodontik tedavi (Kanal tedavisi) kapsamında değerlendirilir.

Diş çekilmesi veya cerrahi müdahalenin sıkça yapıldığı endodonti tedavisinde (Kanal tedavisinde) amaç; fonksiyonlarını ve estetik görünümünü kaybetmiş bir dişin yenilenerek eski haline gelmesini hatta eskisinden çok daha iyi olmasını sağlayabilmektir.

Derin diş çürükleri sonucu pulpa dediğimiz dişin damar ve sinirlerinin olduğu kısım kendi kendine iyileşemez ve ortaya çıkan enfeksiyon durumu dişin köklerine kadar yayılabilir. Bu tarz sıkça karşılaşılan diş problemlerine eğer müdahale edilmezse ileriki dönemlerlerde çene kemiğine dahi zarar verebilecek diş kökü ucu iltihapları ile karşılaşılabilir.

Hastaların genellikle şiddetli ağrı ile diş hekimine başvurdukları kanal tedavisinin aşamaları şu şekildedir;

Öncelikle konforlu bir müdahale ve yaşanan hassasiyet nedeniyle diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur.

Diş çürüklerinin ve ağız içerisindeki enfeksiyon kapmış diş dokularının temizliği yapılır ve ardından diş kök kanallarına müdahale başlar.

Radyografi cihazları ve apeks bulucu dediğimiz cihazlarla kök kanal uzunluğu saptanır.

Çeşitli materyaller kullanılarak şekillendirilen kök kanalları, tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi için hassasiyetle şekillendirilmelidir.

Kanala giriş yapıldıktan sonra karşılaşılan tüm etmenler için kanal içi dezenfektan kullanılır.

Tüm bu temizleme ve bakım işlemi sonrası doldurulan kanallar akabinde diş restorasyonu yapılarak tedavi tamamlanır.

Kullanılan anesteziler nedeni ile kanal tedavisi (endodontik tedavi) ağrılı bir uygulama değildir. Ancak ilk etapta, tedavi öncesi, hastalar yüksek ağrı şikayeti ile diş hekimine başvururlar.

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi endodontik tedavilerde de (Kanal tedavisinde de) amaç, çiğneme fonksiyonunu yerine getirecek sağlıklı ve estetik görünümlü dişleri en iyi şekilde ortaya koyabilmektir.

Endodonti tedavisi (kanal tedavisi) ile ilgili detaylı bilgi için klinik iletişim numaralarımızdan bize her zaman ulaşıp bilgi alabilir ve kanal tedavisi randevunuzu oluşturabilirsiniz.