İmplant Tedavisi – Mevsim Diş

İmplant Tedavisi

Eksik dişlerin tedavisinde kullanılan titanyum vidalar üzerine diş protezinin yerleştirilmesi ile yapılan implant tedavisi, konforlu ve güvenilir bir uygulamadır.

İmplant tedavisi yapılırken diğer dişler herhangi bir şekilde zarar görmez. Bir nevi kök misyonunda olan implant dişin kullanımı tıpkı normal, doğal dişler gibi rahattır.

İmplant dişiniz olduğunda da keyifle yemek yiyebilir, rahatlıkla gülebilir ve herhangi bir sorun yaşamadan konuşabilirsiniz.

İmplant tedavisi yapılacak hastaların çene ve yüz gelişimini tamamlamış olmaları önemlidir. Bu yüzden implant tedavilerinde 18 yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaş üzeri hastalara yapılan implant tedavisinde, tedaviye başlamadan önce kişinin çene yapısının röntgenleri çekilmeli ve kişinin implant tedavisine uygun olup olmadığı net şekilde saptanmalıdır.

İmplant tedavisi olacak hastalar, başka hastalıklardan dolayı kan sulandırıcı kullanıyorlarsa tedaviden önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kemik erimesi ve şeker hastalığı olan kişilerde de tedavi öncesi bu hastalık düzene girmiş olması gerekmektedir.

İmplant tedavisinin asıl amacı, yerleştirilecek dişler için bir nevi kök oluşturmaktır. Vücut dokuları ile herhangi bir etkileşime girmediği için implant malzemesi olarak kabul edilen titanyum; dirençli, sağlam bir bileşendir.

İmplant tedavisi güvenilir ve konforlu bir uygulamadır. Diş protezleri yapmak için kullanılan implantlar, oldukça basit bir ameliyat ile çene kemiğine yerleştirilebilirler. Kemiğin yeterli olduğu durumlarda yapılan bu basit ameliyat ile siz de sağlıklı bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

Kemik miktarının ve yoğunlunun yeterli olmadığı durumlarda ise diş implantı tedavisinden önce o alanda kemik oluşturmaya yönelik birçok farklı ön tedaviler yapılması gerekmektedir.

Çene yapısının zamanla bozulmaması ve dişlerin asıl amaçlarından biri olan çiğneme fonksiyonunu en iyi şekilde gerçekleştirebilmesi için implant tedavileri gerekli operasyonlardır. Aksi halde dişlerde kayma olacağı için zamanla diş ve çene yapısında bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Gerek tam implant tedavisinde gerekse ön implant tedavisinde kullanılan tüm materyaller vücut ile uyumludur. Dolayısıyla vücudun implantı kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bilinen hiçbir yan etkisi olmayan implantlar, güvenilir olmakla birlikte her hastanın ağız ve diş yapısı implant tedavisi için uygun olmayabilir.