Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) – Mevsim Diş

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuk diş hekimliği ya da literatürdeki ismiyle Pedodonti, 0-14 yaş grubundaki çocukların tüm diş tedavilerini gerçekleştiren bir uzmanlık dalıdır. Daimi dişler ve süt dişler olmak üzere 2 farklı diş grubu olan bu yaş grubunda amaç, küçük yaştan itibaren şekillenmeye başlayan diş sağlığını kontrol altında tutmaktır.

Çocuklara yapılan tüm diş tedavileri, pedodontist dediğimiz bu anabilim dalında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

Çocuklarda diş sağlığının yönü çok hızlı şekilde değişebilir. Altı ayda bir yapılan düzenli diş muayeneleri ile siz de çocuğunuzun diş sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz. Bu kontrollerde dişlerin genel durumu, ağız kokusu, olası diş eti hastalıkları gibi tüm diş ve diş eti problemleri incelenir.

Söz konusu çocuklar olunca diş muayeneleri yetişkinlere göre çok daha farklıdır. Uzman diş hekimi kendini anlatırken bir nevi çocuk hastasının dilinden konuşabilmeli hem onunla hem de ailesiyle iyi iletişim kurarak kalıcı bir güven ortamı sağlamadır. Aksi halde muayene boyunca huzursuz olacak çocuk, diş hekimi korkusu yaşayabilir; bundan etkilenen ebeveynleri ise diş kontrollerinde çocuklarının yaşadıkları huzursuzluk nedeni ile kontrolleri aksatmaya başlayabilirler.

Aileden alınan tıbbi geçmiş sonrasında radyografik muayeneye geçerek sorunun tam olarak ne olduğu saptanır.

Pedodontistler yani çocuk diş hekimleri sadece diş ve diş etinde karşılaşılan sağlık problemlerini tedavi etmez aynı zamanda herhangi bir sağlık problemi oluşmaması için önleyici uygulamalar da yapar.

Diş çekimi
Diş çürüğünden koruyucu, diş çürüğünü önleyici uygulamalar (Fissür örtücü, fluorid jeli vb.)
Parmak emme, dudak ısırma gibi negatif ağız alışkanlıklarını durdurmaya yönelik tedaviler
Çocuk protezleri
Yukarıda saydıklarımızın tamamı, çocuk diş hekimliğinin uzmanlık alanına girmektedir.

Çocuklarda yeterli ve sağlıklı bir gelişim için ağız ve diş sağlığı her daim belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve diş muayeneleri aksatılmamalıdır.

Söz konusu gelişim çağında olan çocuklar olunca, vücutlarındaki genç dokuların hızlı çalışması nedeniyle karşılaşan sağlık problemleri hızla büyüyüp ileriki yaşamlarını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Siz de pedodontide uzman bir hekimin önderliğinde çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını kontrol edebilir, gerek o an için gereken diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi gerekse koruyucu tedavilerle çocuklarınızın sağlığını her an güvence altına alabilirsiniz.