Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) – Mevsim Diş

Periodontoloji (DİŞ ETİ HASTALIKLARI)
Diş eti hastalıkları çok çeşitli olmakla birlikte kişide yarattığı sorunlar da bir o kadar çeşitlidir. Hafif bir iltihaptan çene kemiğinin iyice deforme olarak erimeye başlamasına kadar farklı şiddetlerde diş eti hastalıkları bulunmaktadır.

Periodontoloji dediğimiz ya da halk arasında daha yaygın olarak kullanılan diş eti hastalıklarının tedavisinde amaç, sağlıklı diş etine kavuşarak diş etinin dişlerle bir bütün olmasını sağlayabilmektir.

Diş eti hastalıklarının birçok belirtisi olmakla birlikte en kolay farkedilen ve en yaygın olan belirti, diş eti kanamasıdır. Diş fırçalarken, sert gıdalar yerken karşılaşılan diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının en önemli habercisidir.

Diş eti kanaması olmasa da diş eti hastalıkları var olabilir hatta bir süre hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu yüzden düzenli diş muayenelerinin yapılması önemlidir.

Diş eti hastalığının birden fazla belirtisi olabilmektedir. Bu belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir;

Kötü ve ağır ağız kokusu
Dişlerden uzaklaşan, ayrılabilen diş etleri
Sallanan dişler
Diş etlerinde çekilme
Diş fırçalama esnasında karşılaşılan spontan diş eti kanamaları
Diş etinde iltihaplanmalar
Diş eti hastalıklarının (periodontolojisinin) tedavisi nasıl yapılır?
Diş eti hastalıklarının tamamı, mutlaka tedavi edilmesi gereken tedavi edilmediği takdirde çene yapısında bozulmalara ve iltihaplanmalara yol açabilen problemlerdir. Oldukça konforlu bir tedavisi olan diş eti hastalıklarında tedavi süreci, hastanın yaşadığı problem kapsamında kullanılacak tekniklere ve yöntemlere göre değişmektedir.

Diş eti rahatsızlıklarını önlemek için günlük ağız bakımının yapılması önemlidir. Bununla birlikte düzenli yapılan diş taşı temizliği de düzgün bir kök salma süreci için önemlidir. Diş eti hastalıklarının tedavisinde diş etinin dişlere adapte olması, sürecinin iyi yönetilmesi gerekir.

Periodontal hastalıkların tedavisi zaman zaman cerrahi müdahale gerektirebilir.

Diş eti hastalıklarının tedavi süresi nedir?
Diş eti iltihaplanmalarının tedavi süresi ile kök yüzeyinin düzeltilmesinin tedavi süresi farklıdır. Periodontal hastalıkların tedavi süresi hastaların ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.

Periodontal tedavilerle ilgili detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan kliniğimize ulaşıp uzmanlarımızdan daima bilgi alabilirsiniz.