Zirkonyum Diş Kaplama – Mevsim Diş

Zirkonyum nedir?
Doğada da bulunan zirkonyum, beyaz renkli bir alaşımdır. Estetik diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan Zirkonyum, metal destekli porselen diş kaplamalarına alternatif olarak kullanılmaktadır. Özel bir fırında işlenerek zirkonya seramiği haline getirilen Zirkonyum, daha estetik bir gülüş isteyen birçok hasta için sıklıkla diş kaplaması olarak tercih edilmektedir.

Metal destekli diş kaplamalarına oranla daha doğal, naturel bir görünüm sunan Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği diğer diş kaplama türlerinden çok daha fazladır. Bu nedenle diş etlerinde koyu bir görünüme yol açmayan Zirkonyum diş kaplama ile her zaman zarif bir gülümsemeye ve inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplamada, dişlerde, uygulama sonrası doğal görünüme en yakın ve diğer kaplama türlerine göre daha şeffaf, ağız yapısıyla daha uyumlu bir görünüm elde edilir.

Diş etinizle de daha uyumlu olan Zirkonyum diş kaplama, yapısı itibariyle diğer diş kaplamalarına göre diş etinizle daha iyi kombine edilebildiği için uygulama sonrası herhangi bir diş eti hastalığı görülme olasılığı daha düşüktür. Metal destekli diş kaplamalarına göre daha sağlam olan Zirkonyum diş kaplamada, uygulama sonrası hastalarda soğuk-sıcak hassasiyeti olmaz.

Ağızda herhangi bir tat değişikliğine neden olmayan ve gerek sigara gerekse başka çeşitli nedenlerden dişlerde oluşan lekelenmeleri minimalize eden Zirkonyum diş kaplama, güvenilir ve konforlu bir uygulamadır.

Zirkonyum dişlerin bir kullanım süresi var mıdır?
Zirkonyum diş kaplamalarının net, standart bir kullanım süresi yoktur. Hastadan hastaya değişmekle birlikte gerekli ağız bakımları düzenli yaptırıldığında uzun süre rahatlıkla kullanılabilir.

Zirkonyum diş kaplama yapılan dişlerde ilerde renk değişimi olur mu?
Zirkonyum dişler, diğer dişlerden farklı olarak pürüzsüz bir yüzeye sahip olurlar. Bu yüzden diğer dişlerde olduğu gibi herhangi bir taş ya da plak birikimi Zirkonyum dişlerin yüzeyinde görülmez. Ancak çok sık çay ve kahve tüketme ve ağız bakımının düzenli yapılmaması bu durumu etkileyebilmektedir.

Herkes Zirkonyum diş kaplama yaptırabilir mi?
Zirkonyum kaplama maalesef ileri derece diş sıkma/gıcırdatması ya da bilinen diğer adıyla bruksizmi olan hastalarda uygulanmaz. Bununla birlikte ağzın arka kısmında dişsiz boşluklar fazla olduğunda da Zirkonyum diş kaplama yapılmamaktadır.